Небезпечні хвороби

Всеукраїнська кампанія з посилення імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця
Розпочинається Всеукраїнська кампанія з посилення імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця
Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб разом із Центром громадського здоров’я та міжнародними партнерами долучається до всеукраїнської кампанії Міністерства охорони здоров’я України з проведення додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
В Україні за 5 місяців 2024 року зареєстровано 3805 випадків кашлюку – це у 31 раз більше, ніж за аналогічний період минулого року. За 2022 рік – 5 місяців 2024 року зареєстровано чотири випадки дифтерії, тоді як у 2020-2021 рр. не було зафіксовано жодного. З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 22 випадки правця.
У нашому регіоні за 6 місяців поточного року зареєстрували 30 випадків кашлюку, що у 15 разів перевищує показник аналогічного періоду минулого року (2 випадки). Захворюваність на дифтерію та правець не реєструвалась.
Вакцинація – єдиний спосіб уберегтися від цих небезпечних інфекційних хвороб для дітей і дорослих. Ефективність щеплення проти дифтерії та правця становить 95-100%.
Попри це, станом на 01.08.2024 року в регіоні зареєстровано 1310 дітей, старших  1 року, взагалі не щеплених проти кашлюку, дифтерії та правця, а також 5773 дитини і 72445  дорослих, які не отримали ревакцинації відповідно до віку.
З огляду на вищесказане, Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб активно долучається до кампанії з надолуження щеплень проти дифтерії, правця та кашлюку, як для дітей, так і для дорослих, та працює спільно з органами влади на місцях, щоб забезпечити постійний доступ громадян до вакцинації.
Ці вакцини надаються безоплатно та постачаються в Україну безперебійно за сприяння національних та міжнародних партнерів МОЗ.
Наш регіон забезпечений достатньою кількістю вакцин. Станом на 01.08.2024 ми маємо:  АДП –  9155 доз, АДП-М – 32870 доз, АКДП – 40433 дози. Усі вакцини – якісні та безпечні. Вони транспортуються та зберігаються з суворим дотриманням вимог «холодового ланцюга».
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?
Кашлюк характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Найнебезпечніший кашлюк – для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное). Загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. Імунізація дітей вакциною АКДП –  обов’язкова!
Дифтерія вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини через дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше – серце, нервову систему та нирки. Близько 20 % невакцинованих хворих помирають.

Правець вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Інфікуватися правцем можна при потраплянні збудника через рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Смертність від правця може сягати 80 %.


Як захиститись від гепатиту А

У зв’язку із реєстрацією спалаху вірусного гепатиту А на Вінниччині, а також зростанням захворюваності на вірусний гепатит А в інших областях України, рекомендуємо утриматися від використання для пиття, приготування їжі та миття посуду води з шахтних та трубчастих колодязів, каптажів джерел  тощо, інформація про якість води яких відсутня.

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це  гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу. Вірус гепатиту А передається від людини до людини, через  воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.

Джерелом  інфекції є хвора людина з  будь-якими формами захворювання. Інкубаційний період – 7-50 днів  (в середньому 15-45 днів).

Першими проявами захворювання є температура, озноб, головний біль, загальна слабкість, біль у м’язах і суглобах, катаральні явища, ще через декілька днів зникає апетит, з’являються нудота, блювота, деколи біль у ділянці печінки. Потім починається жовтяничний період. Поступово склери очей, слизові оболонки ротової порожнини, шкіра забарвлюються у жовтий колір. Одночасно з появою жовтяниці, а деколи і напередодні, темніє сеча, а кал стає світлим. У цей період хворі найбільш небезпечні для оточуючих за рахунок масивного виділення вірусу у зовнішнє середовище.

Щоб уникнути зараження вірусом гепатиту А необхідно:

  • використовувати для пиття  кип`ячену воду;
  • не використовувати  для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
  • перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом;
  • суворо дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;
  • не займатись самолікуванням, при появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.

Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації. За бажанням можна придбати вакцину в аптечній мережі та звернутись до  лікувально – профілактичного закладу для проведення щеплення.


❗В Україні стартує загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей проти кору
ℹКір – небезпечна хвороба, яка є загрозою для невакцинованих дітей та дорослих. Вона передається повітряно-крапельним шляхом і є надзвичайно заразною. З 10 нещеплених людей, які контактували з хворим, 9 захворіють. Специфічних ліків проти кору не існує. Єдиним захистом від хвороби є вчасна вакцинація.
Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями проти кору дітей у попередні роки. Для колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет до цієї хвороби.
✅у 2022 році обовʼязкове щеплення проти кору, згідно з національним календарем щеплень, отримали лише 69% у віці 6 років. Щоб не допустити спалах кору зараз ці щеплення мають бути надолужені, а діти — довакциновані.
✅у ході кампанії напередодні нового навчального року лікарі та мобільні вакцинальні бригади будуть проводити щеплення дітей, які внаслідок війни або інших обставин пропустили вакцинацію.
✅заплановано провести понад 260 тисяч щеплень, не враховуючи рутинну вакцинацію.
✅у кампанії з вакцинації дітей від кору задіяно майже 2600 постійних пунктів щеплення, 318 мобільних бригад та 72 центри вакцинації населення.
✅вакцина проти кору, паротиту та краснухи (КПК) доставлена до кожного регіону, щеплення безоплатне. 657 тисяч доз комбінованої вакцини КПК на підтримку Національної програми імунізації в Україну доставив дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
⚠Діти мають отримати два щеплення вакциною КПК: в 1 рік та в 6 років. Якщо дитина пропустила планове щеплення, потрібно наздогнати його якнайшвидше.
Дітям старше 6 років, які не мають жодного щеплення КПК, рекомендовано ввести дві дози вакцини з інтервалом між ними не менше 1 місяця.
Більше – за посиланням: https://bit.ly/3KoCQk7